Fotografia wnętrz inna niż zwykle, czyli sesja dla projektanta wnętrz
Fotografia wnętrz zaprojektowanych przez architekta to połączenie zdjęć z wizją tego jak architekt chciałby aby odbierane było wnętrze. Ważniejsze od pokazania jak największej przestrzeni (jak np w przypadku sesji mieszkania na sprzedaż/wynajem) jest zaprezentowanie detali i materiałów wykorzystanych w mieszkaniu. I dokładnie na tym skupiłem się podczas ostatniej sesji dla ATE Studio.
Dwie łazienki w dwóch różnych stylach. Fotografia wnętrz
W mieszkaniu znajdują się dwie, zupełnie różne łazienki. Toaleta dla gości utrzymana jest w czerniach za sprawą łupka którym wyłożone są ściany. Całość jest bardzo elegancka ale z fotograficznego punktu widzenia wymagająca technicznie. Delikatne, punktowe oświetlenie za lustrem nie wystarczyło do oświetlenia dlatego musiałem posiłkować się lampą błyskową. Pozwoliła mi ona rozświetlić całość a przy okazji podkreślić fakturę łupka.
Fotografując drugą łazienkę, razem z architekt ustaliliśmy, że najważniejszą częścią będzie pokazanie części z umywalką oraz połączenia miedzianych detali i szarych ścian. Mimo, że sama łazienka była dużo większa to świadomie skupiłem się tylko na tych detalach. Mogłem szukać szerokich kadrów ukazujących całą łazienkę ale nie pokryłoby się to z oczekiwaniami klienta.
Monochromatyczna kuchnia
Kolejnym pomieszczeniem który fotografowałem była kuchnia. Wbrew temu co pisałem w moim poprzednim wpisie o home stagingu, tym razem postanowiliśmy usunąć wszelkie dekoracje a zostawić jedynie otwartą szafkę do jednego zdjęcia. Chcieliśmy aby ten minimalizm podkreślił delikatne akcenty kolorystyczne w postaci lamp, armatury i krzeseł. Kilka dni po sesji, podczas edycji zdjęć próbowałem sobie wyobrazić jak wyglądałaby ta kuchnia np ze świeżymi owocami i innymi dekoracjami. Myśle, że na pewno zmieniłoby to klimat tego wnętrza i mniej pasowałoby do reszty zdjęć.
Salon fotografowany z tarasu
W przeciwieństwie do większości realizowanych przeze mnie sesji, fotografując salon używałem tylko i wyłącznie obiektywu 50mm. Zależało mi na tym, aby zachować proporcje mebli i pomieszczenia a przy tym nie rozpraszać odbiorcy zbyt szerokimi ujęciami. Niestety taka ogniskowa zmusza do tego, aby dość mocno odsunąć się od fotografowanych obiektów. W tym mieszkaniu udało się to wychodząc na taras z którego zrobiłem wszystkie zdjęcia salonu.
Na koniec zrobiłem ostatnie zdjęcie wejści do mieszkania – tu też, chcąc osiągnąć jak najwierniejsze proporcje i perspektywe użyłem obiektywu 50mm. Odsuwałem się tak daleko, aż wyszedłem na klatkę schodową i trochę przypadkiem wyszedł mi ten kadr, pokazujący zarówno wnętrze mieszkania jak i zewnętrzną elewację drzwi wejściowych.
Fotografia wnętrz dla projektanta a np dla agenta nieruchomości
Czy taka sesja sposobałaby się np agentowi nieruchomości? Zapewne nie! Niestety nie przedstawia całości wnętrza, nie pokazuje rozkładu pomieszczeń, ich wielkości i wyposażenia. Ale tak jak pisałem wcześnie, zupełnie nie na tym zależało klientowi. Dlatego tak ważne jest odpowiednie omówienie celu i idei zdjęć jeszcze przed samą sesją.
Dzięki za przeczytanie całości. W najbliższym czasie na pewno podziele się z Wami technicznymi aspektami zdjęć i ich edycji. A w międzyczasie zachęcam Was do śledzenia mojego Facebooka i Instagrama.
A jeśli chcielibyście zlecić mi sesje Waszej nieruchomości to zachęcam do kontaktu:
info@matpawelski.com
500 254 604